Ilmarisen toimitusjohtaja vaihtuu
Työeläkeyhtiö Ilmarisen toimitusjohtaja Jouko Pölönen on ilmoittanut jättävänsä yhtiön ja siirtyvänsä uusiin tehtäviin yhtiön ulkopuolelle. Uuden toimitusjohtajan haku käynnistyy heti.
Ilmarisen toimitusjohtaja Jouko Pölönen on päättänyt jättää yhtiön toimittuaan tehtävässä seitsemän vuoden ajan. Pölönen jatkaa Ilmarisen toimitusjohtajana irtisanomisaikansa loppuun saakka tai kunnes uusi toimitusjohtaja nimitetään tehtäväänsä. Pölösen irtisanomisaika on kuusi kuukautta.
– On ollut etuoikeus saada johtaa Ilmarista viimeiset seitsemän vuotta. Systemaattisen strategian toimeenpanon tuloksena Ilmarinen on tänään suurin yksityinen työeläkeyhtiö ja alan markkinajohtaja. Viimeisten seitsemän vuoden aikana olemme kehittäneet tehokkuuttamme ja tuottavuuttamme merkittävästi. Vakuutusmaksutulomme on kasvanut 36 prosenttia samaan aikaan, kun vakuutusten hoitokulut ovat laskeneet 36 prosenttia. Sijoitusvarallisuutemme on kasvanut 63,1 miljardiin euroon. Haluan kiittää asiakkaitamme meille osoittamastanne luottamuksesta sekä koko Ilmarisen joukkuetta erinomaisesta työstä, sanoo Ilmarisen toimitusjohtaja Jouko Pölönen
– Haluan koko hallituksen puolesta kiittää Joukoa kuluneista seitsemästä vuodesta ja toivotan hänelle menestystä uudessa tehtävässään. Hallitus käynnistää saman tien rekrytointiprosessin uuden toimitusjohtajan nimittämiseksi, sanoo Ilmarisen hallituksen puheenjohtaja Jorma Rauhala.
Lisätietoja:
- Sami Ärilä, henkilöstö- ja viestintäjohtaja, p. 0400 271 066, sami.arila@ilmarinen.fi
- Jouko Pölönen, toimitusjohtaja, p. 050 1282, jouko.polonen@ilmarinen.fi
Ajankohtaista
Työeläkemaksut vuonna 2027
Työmarkkinoiden keskusjärjestöt ovat käsitelleet ehdotuksen vuoden 2027 yksityisalojen työeläkevakuutusmaksuksi. Sosiaali- ja terveysministeriö vahvistaa työeläkevakuutusmaksun perusteet työeläkevakuutusyhtiöiden hakemuksesta.
Verkkopalvelun häiriö ohi
Verkkopalvelussamme 5.10. ilmennyt tekninen häiriö on ohi.
Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi on nimitetty Tuomas Teuri
Ilmarisen hallitus on nimittänyt DI Tuomas Teurin Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Teuri siirtyy Ilmariseen Helen Oy:n digitaalisten ratkaisujen johtajan tehtävästä.