
On tyhmyyttä jättää osatyökykyisten potentiaali käyttämättä
Työ tuo hyvinvointia. Työssä voi toteuttaa itseään ja olla vuorovaikutuksessa toisten ihmisten kanssa. Nämä ovat tärkeitä asioita kenelle tahansa. Työ ja työelämä kuuluvat kaikille, joilta löytyy työhaluja. Myös heille, joiden työkyky ei ole tällä hetkellä sataprosenttinen. Osatyökykyinen on työkykyinen, kunhan löydetään tai muokataan hänelle sopiva työ.
On epäoikeudenmukaista ja yhteiskunnan tasolla jopa suoranaista tyhmyyttä jättää osatyökykyisten työllistämiseen liittyvä potentiaali käyttämättä. Jo pelkästään talouden lukujen valossa on helppo todeta, että puhumme merkittävän mittaluokan asiasta.
Entä jos osatyökykyiset työllistyisivät paremmin?
Yksinomaan vuotuisen toteutumattoman palkkapotin arvo on tekemämme laskelman mukaan arviolta 1,3 miljardia euroa. Jos huomioon otettaisiin vielä tekemättä jäävän työn tuottama lisäarvo sekä toisaalta työllistymisen takia maksamatta jäävät etuudet, voisivat työkykyisten ja -haluisten osatyökykyisten työllistymisen vaikutukset olla vielä suuremmat. Näiden vaikutusten tarkka määrittely on haasteellista, joten niitä ei ole epätarkkuuden välttämiseksi sisällytetty laskelmaan.
Osatyökykyisyys linkittyy työeläkeyhtiön toimintaan erityisesti ammatillisen kuntoutuksen kautta. Kun yksilön työkyky ei ole riittävällä tasolla suhteessa työn vaatimuksiin, ammatillisen kuntoutuksen avulla löydetään usein ratkaisuja. Näin työntekijä voi jatkaa työtä joko samassa tai mahdollisesti jossakin muussa tehtävässä. Olennaista on kuitenkin se, että työura jatkuu. Jokainen ennenaikainen eläketapaus on tragedia sekä yksilön että yhteiskunnan kannalta. Monessa tapauksessa kärsijänä on myös yritys.
Sopivaa työtä kaikille
Ilmarinen on mukana edistämässä osatyökykyisten työllisyyttä. Haluamme lisätä tietoa, jotta työhaluisilla ja työkykyisillä on mahdollisuus löytää sopiva työ. Se on monen muun toimenpiteen ohella yksi tärkeä reitti olla rakentamassa parempaa suomalaista työelämää.
Uskon, että kaikille työhaluisille on löydettävissä sopiva työ – se on lopulta vain tahdon asia, myös työnantajien puolelta.
Tomi Hussi
tutkimusjohtaja, Ilmarinen
@TomiHussi
Lue lisää: Sopivaa työtä kaikille
Lisää aiheesta

Työystävyys rakentuu pienistä teoista, joilla on suuri vaikutus
Välillä on hyvä hetki pysähtyä miettimään, miten arvokasta on, kun työpaikalta löytyy todellisia työystäviä. Työystävyyksillä tarkoitan positiivista vuorovaikutusta ja työyhteisön tukiverkostoja. Nämä suhteet eivät vain lisää viihtyvyyttä, vaan niillä on yllättävän suuri merkitys myös yrityksen menestykselle.

Työkyvyn johtaminen on osa sosiaalista vastuullisuutta – entä käytännössä?
Miten työkyvyn johtaminen ja sosiaalinen vastuu ovat yhteydessä toisiinsa? Joidenkin mielestä työkyvyn johtaminen on aina vastuullista, kun taas jotkut kokevat, että heidän organisaatiossaan työkykyä johdetaan yhdellä osastolla ja vastuullisuustyötä toisella. Monet pohtivat, mitä kummallakaan on tekemistä yrityksen liiketoiminnan kannalta.

Ilmarinen on etujoukoissa uudistamassa kestävyysraportoinnin käytäntöjä
Alkuvuosi on myös Ilmarisessa raportoinnin vastuuhenkilöiden kiireisintä aikaa, ja tänä vuonna työtahtiamme tiivisti entisestään markkinaympäristössä puhaltavat uudet tuulet. Ilmarinen julkaisi ensimmäisten yritysten joukossa helmikuussa 2024 Euroopan Unionin tuoretta kestävyysraportointi- eli CSRD-direktiiviä vastaavan kestävyysselvityksen, johon valmistautuminen oli aloitettu jo useaa raportointisykliä aiemmin.