Uutinen 3.3.2025

Ulkomailla asuva eläkkeensaajamme, vastaathan ajoissa kyselyyn

Tarkistamme vuosittain ulkomailla asuvien eläkkeensaajiemme tiedot, kuten osoitteen, koska muuttuneilla tiedoilla voi olla vaikutusta eläkkeen maksamiseen.

Jos asut ulkomailla, saat meiltä vuosittain maaliskuun alussa asuinmaakyselyn sähköpostitse. Jos meillä ei ole sähköpostiosoitettasi, saat sen kirjeenä. Kyselyä ei lähetetä maihin, joista saamme tiedot viranomaisten kautta kuten Ruotsi, Norja ja Saksa.

Jos saat meiltä postia tai viestin koskien tietojesi vahvistamista, pyydämme sinua ystävällisesti vastaamaan saamaasi asuinmaakyselyyn määräaikaan mennessä.

Sinun ei tarvitse kirjautua verkkopalveluumme, jotta voit vastata kyselyyn. Löydät sen verkkosivuiltamme osoitteesta ilmarinen.fi/asuinmaakysely. 

Lue lisää

Eläkkeen maksaminen ulkomaille ja verotus

Ajankohtaista

Uutinen 9.1.2026

Eläkettä työsuhdepolkupyöräedusta 1.1.2026 alkaen

Polkupyöräetu, eli työsuhdepyöräetu, on ollut työntekijälle verovapaa 1 200 euroon asti vuodessa. Tämä muuttui 1.1.2026 alkaen, jolloin polkupyöräetu ei ole enää verovapaa, vaan koko etu käsitellään veronalaisena luontoisetuna. Näin ollen edusta maksetaan jatkossa aina myös TyEL-maksu, ja etu kerryttää eläkettä.

Eläkettä työsuhdepolkupyöräedusta 1.1.2026 alkaen

Uutinen 19.12.2025

Eläkkeensaaja, lue mitä vuosi 2026 tuo tullessaan

Tammikuun alussa työeläkkeen määrä nousee indeksikorotusten vuoksi noin 0,9 prosenttia. Ensi vuonna alin eläkeikä tulee täyteen vuonna 1961 syntyneillä. Eläkkeensaajan verokortit tulevat voimaan 1.1.2026 alkaen.

Eläkkeensaaja, lue mitä vuosi 2026 tuo tullessaan
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi