Työnantajan TyEL-maksuihin alennusta loppuvuodeksi
Hallitus on esittänyt eduskunnalle lakiluonnoksen, joka alentaa työnantajan TyEL-maksua 2,6 prosenttiyksikköä 1.5. - 31.12.2020 väliseksi ajaksi. Laki on vahvistettu ja tulee voimaan 1.5.2020.
(päivitetty 27.4.2020)
Alennus kohdistuu työnantajan TyEL-maksuun 1.5. - 31.12.2020 maksettavista palkoista. Näiden osalta TyEL-perusmaksu on 22,7 prosenttia palkoista. Alennus koskee kaikkia TyEL-asiakkaita, sekä sopimusasiakkaita että tilapäisiä työnantajia. Työntekijän työeläkemaksu ei muutu. Muutoksella ei ole myöskään vaikutusta YEL-maksuun.
Ilmarinen huomioi alennetun TyEL-maksuprosentin tulevista palkoista lasketussa TyEL-laskussa. Palkat ilmoitetaan normaalisti tulorekisteriin.
Alennuksen ajalta ei makseta asiakashyvityksiä. Vuoden 2021 vakuutusmaksuun sisältyvät, keväällä 2021 maksettavat asiakashyvitykset ovat siis yksi kolmasosa työeläkeyhtiön vuoden 2020 hyvityssiirrosta. Hyvityssiirto kertyy toiminnan tehokkuudesta ja vakavaraisuudesta.
Alennuksen vaikutus kompensoidaan täysimääräisenä vuosien 2022 - 2025 aikana korottamalla työnantajan TyEL-maksua.
Lue lisää
Ajankohtaista

Ilmarisen hallituksen puheenjohtajaksi Jorma Rauhala
Ilmarisen hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi on tänään valittu Kesko Oyj:n pääjohtaja Jorma Rauhala. Ilmarisen hallitukseen ja hallintoneuvostoon on valittu myös muita uusia jäseniä.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän lasku jatkuu
Työntekijämäärä väheni helmikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -2,1 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Seuratuista toimialoista eniten laskivat majoitus- ja ravitsemusala, rakentaminen sekä henkilöstövuokraus.

Työnantaja, näet asiakashyvityksen määrän verkossa
Olemme laskeneet TyEL-maksuasi pienentävät asiakashyvitykset. Voit katsoa ne 4.3. alkaen kirjautumalla verkkopalveluun. Edelleen parantunut kustannustehokkuutemme näkyy suoraan pienempinä työeläkemaksuina työnantaja-asiakkaillemme.