
iAreena-seminaarissa pureuduttiin elämän merkityksellisyyteen
Ilmarisen ja Vanhustyön keskusliiton järjestämä iAreena-seminaari ajankohtaisista, ikääntyvien asioihin liittyvistä teemoista järjestettiin tänään kymmenennen kerran. Tämän vuoden teemana oli Elämän merkityksellisyys ja taide osana elämää.
Tutkijatohtori Tuulikki Laes Taideyliopistosta ja professori Pauli Rautiainen Tampereen yliopistosta esittelivät tuoreen kyselytutkimuksen tuloksia, jonka aiheena oli Elämän merkityksellisyys ja taide osana elämää.
Tutkijatohtori Jari Pirhonen Tampereen yliopistosta puhui vanhenemisesta ja sosiaalisesta hyvinvoinnista puheenvuorossaan Sosiaalinen kuolema vanhuudessa.
Kohtaamistaiteen lehtori Hannele Niiniö Laurea ammattikorkeakoulusta esitteli Japanista Suomeen tuomaansa kohtaamistaidetta ja sen hyötyjä sekä mahdollisuuksia esimerkiksi eläkevuosien hyvinvointia lisäävänä harrastusmuotona.
Lue lisää:
Tutkimus: Taiteen harrastaminen työikäisenä tuo hyvinvointia eläkevuosiin
Ajankohtaista

Ulkomailla asuva eläkkeensaajamme, vastaathan ajoissa kyselyyn
Tarkistamme vuosittain ulkomailla asuvien eläkkeensaajiemme tiedot, kuten osoitteen, koska muuttuneilla tiedoilla voi olla vaikutusta eläkkeen maksamiseen.

iAreenassa pureuduttiin senioreiden talous- ja digitaitoihin
Ilmarinen ja Vanhustyön keskusliitto järjestivät eilen suositun ja pidetyn, järjestyksessään viidennentoista iAreena-seminaarin. Vuotuinen ajankohtaisfoorumi keskittyy ikääntyvien asioihin ja ikääntymisen teemoihin. Tällä kertaa pohdittiin ikäihmisten talous- ja digitaitoja.

Tutkimus: Yli puolet eläkkeensaajista kokee, ettei eläke riitä – tilanne heikentynyt vuodentakaisesta
Eläkkeensä riittämättömäksi kokeneiden osuus on vuodessa noussut selvästi; noin 52 prosenttia kokee, ettei eläke riitä, kun vuosi sitten luku oli 44 prosenttia. Tiedot selviävät Ilmarisen kyselytutkimuksesta.